Fil Tulum Nasıl Örülür?Uzun bir aranın ardından tekrar merhaba :) Günü gününe blog yazanlara, her daim blogunu güncel tutanlara selam olsun. Malesef ben bu konuda oldukça tembelim. Ancak gelen istekler doğrultusunda harekete geçebiliyorum. Bir de Instagram'da paylaşım yapmak daha kolayıma geliyor:)

Son dönemlerde Instagram'da sıklıkla paylaştığım, çokça sipariş alan ve epey soru gelen fil tulumlardan bahsetmek istiyorum bugün sizlere. Fil tulum fikri benim uzun zaman önce Pinterest'te gördüğüm bir gün bunu yapmalıyım dediğim pinlerden yalnızca bir tanesiydi. Ben modeli sadece görsele bakarak çıkardım, bazı sitelerde yabancı dilde anlatımı mevcut.

Bu güne kadar yeni doğandan, 3-6 aya, 1 ve 2,5 yaşına kadar çeşitli bedenlerde fil tulum ördüm ama inanın sayılarını not etmedim. Temel olarak bebeğin bacak genişliği, beden ölçüsü ve boy ölçülerini cm olarak hesap ederek ortalama trabzan sayılarına ulaştım. Size de bunu öneriyorum, hatta çıtçıtlı bebek badileri bu ölçüyü net bir şekilde yakalamak için oldukça pratik bir yöntem oluyor.

Şu an elimin altında var olan fil tulum 0-3 aylık bir bebek için uygun ölçülerde.O nedenle sizinle paylaşacağım sayılarda bu ölçüyü dikkate almanız gerekir. Daha büyük bebekler için o yaş ya da ay aralığına uygun bebek kıyafetlerinden yardım alabilir, bebeğin  bacak ölçüsü kaç cm ise o kadar zincir ile fil tulumu örmeye başlayabilirsiniz.


0-3 AYLIK FİL TULUM

İp: Nako Sateen Ekru + Nako Sateen Açık Mavi
Tığ: Kartopu 2.5 mm

Bacak (2 Adet Örülecek)

 • Ekru renkli ip ile 23 cm uzunluğunda yaklaşık olarak 60 tane zincir çekerek sağ bacağın yapımına başlayın.
 • 3 zincir ile yukarı çıkıp hemen dibine batarak, 60 tane üçlü trabzan yapın. Sırayı tamamladıktan sonra tekrar 3 zincir ile yukarı çıkın ve bir üçlü trabzan normal batın, diğer üçlü trabzanı alttaki trabzanın arasından geçirerek yapın. Bu sayede tulumun bacak lastiğini yapmış olacaksınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra mavi iple örmeye başlayacağız.
 • Mavi ip ile 1 sıra dolamalı sık iğne örün, üst sıraya geçmek için 3 zincir çekin ve bu sıranın sonuna kadar üçlü trabzan yapın. bir sonraki sırada dolamalı sık iğne örün.... bu şekilde bacak boyu lastik kısmı ile beraber 9 cm olacak şekilde bu işleme devam edin.
 • 9 cm olduğunda sağ bacağın örme işlemini bitirin ve yukarıdaki işlemleri sol bacak için de uygulayın. 

Beden Kısmı

 • Sağ ve sol bacağı ön yüzü bize bakacak şekilde ağ kısmından birleştirin ve 3 zincir ile yukarı yükselip tüm bedeni üçlü trabzan yaparak örmeye başlayın. 
 • 6 sıra hiç eksiltme yapmadan devam edin. 
 • Bacakları birleştirdiğimiz yerden itibaren 7. sırada popo kısmındaki eksiltmelere başlayın. Bunun için her 9 tane üçlü trabzandan sonra 10. trabzanı eksilterek alın. Sırayı 10 trabzanda 1 eksiltme yaparak tamamlayın. 
 • Eksiltme işlemine toplamda 3 sıra devam edin ve ekstilen trabzanları aynı trabzanların üzerine getirmeye özen gösterin. 
 • Eksiltme işlemi bittikten sonra toplam 4 sıra daha üçlü trabzan örün ve bacak + beden boyu 20,5 cm olacak şekilde bu beden kısmını örmeyi bitirin.

Bacak İç Kısmı

 • Birleşen bacaklara düğme dikmek ve ilik açmak için beyaz ip ile önce ön bacak aralığı boyunca sık iğne çekin. Tüm ağ kısmını tamamlayınca 2 zincir ile yukarı çıkın, belli aralıklarda ilik açarak bu sırayı dolamalı sık iğne örün. Sıra tamamlanınca son sırayı yapmak için 2 zincir çekin ve dolamalı sık iğne örerek ağ kısmının ön yüzünü tamamlayın.
 • Arka ağ kısmını örmek için bacak aralığı boyunca sık iğne batın ve üzerine 2 sıra dolamalı sık iğne örün. İliklerin tam karşılığına 1er tane düğme dikin. 

Ön Yüz Kısmı

 • Tulumun pantolon kısmı bitince ön tarafından sağ ve sol kenarda eşit sayıda boşluk kalacak şekilde 8 trabzan atlayıp, 9. trabzana batın. 3 zincir ile yukarı çıkın ve toplamda 40 tane üçlü trabzan yapın ve sırayı tamamlayın.
 • Arka sıraya geçtiğimizde tüm sıra boyunca dolamalı sık iğne örün. Ön yüzlerde ise üçlü trabzan yapın. 
 • Filimizin yüz kısmı toplamda 12 sıra olacak ve 2 sırada bir kenarlardan 1'er ilmek eksiltelerek daraltılarak bitirilecek.


Burun Kısmı

 • Filin burun kısmını örmek için yüz kısmının altından tam ortada olacak şekilde 24 tane dolgulu sık iğne örün. Burunu daraltmak için her iki sırada bir iki kenardan 1'er sık iğne eksiltin. 
 • Toplamda 8 dolamalı sık iğne kalınca 26 sıra uzunca burun kısmını örün. 
 • Burun kısmının ucuna bebeğin emziğini takacağımız için buraya bir ilik açın ve ilikten sonra 3 sıra daha 8 dolamalı sık iğne örerek burun kısmını bitirin. 
 • İliğin 7 sıra üstüne 1 adet düğme dikin.

Kulaklar ( 2 Büyük / 2 Küçük )

 • Üstteki büyük kulakları yapmak için beyaz ip ile sihirli halka içine 7 ane dolamalı sık iğne yapın. 3 zincir ile yukarı çıkın, her sık iğneye 2şer kez batarak 14 tane ikili trabzan yapın. 
 • 2 zincir ile bir üst sıraya çıkın , yuvarlak kısımlarda belli arttırmalar yaparak 19 tane ikili trabzan yapın. 
 • Mavi ipi ekleyin ve toplamda iki sıra dolamalı sık iğne yaparak kulakların dış kısmını örün.
 • Alttaki küçük kulakları yapmak için beyaz ip ile sihirli halka içine 6 tane dolamalı sık iğne yapın.
 • 2 zincir ile yukarı çıkıp tüm sık iğnelere ikişer kez batarak toplamda 12 tane ikili trabzan yapın.
 • Mavi ipi ekleyip, toplamda 2 sıra dolamalı sık iğne örerek küçük kulakların dış kısmı yapın.
 • Toplamda 2 adet büyük kulak ve 2 adet küçük kulak olacak. Büyük kulaklar üstte, küçük kulaklar altta olacak şekilde, filin yüz kısmına kulakları sadece beyaz tarafından dikin.


Arka Kısım ( 2 Adet Askı )

 • Tulum arka kısmından tam ortada olacak şekilde 28 adet üçlü trabzan örün. bu sırayı tamamladıktan sonra 2 zincir yukarı çıkın kenardan 1 ilmek eksiltin ve dolamalı sık iğne örün.
 • 3 zincir ile yukarı çıkın, kenarlardan 1'er ilmek eksiltin ve tüm sırayı üçlü trabzan örün. Bu sırayı tamamladıktan sonra 2 zincir yukarı çıkın kenardan 1 ilmek eksiltin ve dolamalı sık iğne örün.
 • Toplamda 4 sıra arka parçayı ördükten sonra sağ kısıma 9 tane dolamalı sık iğne batın ve 21 cm boyunca 9 adet dolamalı sık iğneyi örün, tam ortada 1 adet ilik açın, 4 sıra daha 9 adet dolamalı sık iğne örün ve 1 ilik daha açın, 2 sıra daha dolamalı sık iğne yaparak sağ askıyı bitin.
 • Aynı işlemi sol taraftan 9 dolamalı sık iğne yaparak tekrar edin ve sol askıyı da bitirin. 
Fil tulumun örgü kısmını tamamladıktan sonra geriye sadece gözleri ve dişleri kalıyor. Hayal gücünüze göre dilerseniz hazır amigurumi gözleri kullanın, dilerseniz düğmeden göz yapın ya da benim gibi renkli keçelerden sevimli gözler kesin ve sıcak silikon yardımı ile tulumun yüz kısmına yapıştırın. Ayrıca beyaz bir keçeden 2 adet fil dişi kesin ve burun başlangıcına dişleri yerleştirin. 

Umarım az da olsa anlatımımla sizlere yardımım dokunmuştur. Daha büyük bedende örmek isterseniz sadece başlangıçtaki bacak ölçüsünü büyütüp, daha fazla zincir atarak tuluma başlarsanız diğer tüm işlemleri göz kararıyla uygun sayıda yapabilirsiniz. 

İlginiz için çok teşekkür ederim. Daha renkli ve huzurlu bir dünya ümidiyle...

10 yorum

 1. Emeğine sağlık canım :) ne güzel anlatmışsın en kısa zamanda yapacağım bir tane

  YanıtlaSil
 2. Emeginize saglik tam instagramda sayfanizi incelerken google yaziyim bakiyim dedim ve tarif 👏👏👏 😍😍😍 cook tesekkurler 💗💗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim çok teşekkürler. Keyifli örgüler

   Sil
 3. Ellerinize sağlık şahane olmus ama sizden ricam videoda cekebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 4. emeğinize sağlık şimdi başladım :)

  YanıtlaSil
 5. Abla şiş ile örebilirmiyim örebilirsem nasıl örerim aynı ölçülerde mı?

  YanıtlaSil
 6. Çok enteresan bi dergide verdiginiz ölçude 9 12 ay demisiniz ama ayni olculerdede burda 0 3 aylik olçü demisiniz neden hangisi doğru

  YanıtlaSil