Bebek Espadril Yapımı

Pinterest'te çok sık karşıma çıkan bebek espadrillerini çok sevince hemen denemek istedim. O modellerden biraz farklı olsa da kendi tekniğimde bir tarif de yazdım hazır elim değimişken:) Bebek patiği nasıl örülür diyenler için de ayrıca yol gösterici olabilir.  Örmek isteyenlere kolay gelsin efendim.

Patik İçin Gereken İpler: Taban için orta kalınlıkta krem rengi yün, Espadril bölümü için Ulukardeşler İpek Yolu İplik

Tığ No: Taban İçin 3 Numara, Espadril Bölümü İçin 1 Numara

TABAN ( 4 adet) 

NOT: (Verilen ölçüler 3-6 ay içindir. Ölçüyü büyütmek isterseniz daha fazla sayıda zincir ile başlayın.)


11 zincir çekerek başlayın.
1.       Sıra: 5 sık iğne + 6 iki trabzan örün. Alt sıraya dönmek için 6. İkili trabzanı battığınız deliğie 3 tane daha ikili sık iğne yapın ve alt sıraya dönünce 5 ikili trabzan + 5 sık iğne örerek ilk sırayı tamamlayın.
2.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın, 12 dolamalı sık iğne örün + 1 arttırın + 1 dolamalı sık iğne  + 1 Arttır + 1 dolamalı sık iğne + 1 arttır + 1 dolamalı sık iğne şeklinde burun kısmında artırma yapın, kenarlarda hiç arttırma işlemi yapmadan her deliğe 1 dolamalı sık iğne yapın. 28. Dolamalı sık iğneye geldiğinizde 1 arttırma yapın + 1 dolamalı sık iğne + 1 arttırma işlemi yaparak bu sırayı tamamlayın. ( Toplamda 32 dolamalı sık iğne olacak)
3.       Sıra: Bir önceki sıradaki işlemin aynısını uyguluyoruz. Topuk ve burun kısmı yuvarlanmaya başladığında 1 dolamalı sık iğne + 1 arttır + 1 dolamalı sık iğne + 1 arttır … işlemini uygulayarak toplamda 38 dolamalı sık iğne örün.
4.       Sıra: Topuk ve burun kısmı yuvarlanmaya başladığında 1 dolamalı sık iğne + 1 arttır + 1 dolamalı sık iğne + 1 arttır … işlemini uygulayarak toplamda 50 dolamalı sık iğne örün ve taban kısmını bitirin.

Patik tabanından 4 adet örerek, 2sini üst üste koyun ve kenarlarından dikerek patiğin taban kısmını bitirin.ARKA BÖLÜM:
1.       Sıra: Patiğin topuk kısmından iki yanı da eşit olacak şekilde 19 ilmek sık iğne yapın.
2.-11. Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 19 sık iğne örün.
* Bağlama Bölümü İçin: Bir alt sıraya batın + 22 zincir çekin + 9. Zincire 1 tane dolamalı sık iğne yapın, zincir sonuna kadar dolamalı sık iğne yapın ve bağlama kısmını arka bölüme sabitleyerek bitirin. 2 adet bebek düğmesi dikerek bu bölümü tamamlayın.
ÖN BÖLÜM:
1.       Sıra: Patiğin ön bölümünden iki yanda eşit olacak şekilde 25 ilmek sık iğne örün.
2.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 25 tane dolamalı sık iğne örün.
3.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 6 tane dolamalı sık iğne örün+ 2 tane ikili trabzan birlikte örün ( bu işlemi 6 defa yapın) + 6 dolamalı sık iğne örün.
4.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 2 tane dolamalı sık iğne örün + 2 tane ikili trabzan birlikte örün + 2 tane üçlü trabzan birlikte örün + 1 tane üçlü trabzan örün + 4 tane dörtlü trabzan örün +1 tane üçlü trabzan + 2 tane üçlü trabzan birlikte örün + 2 tane ikili trabzan birlikte örün + 2 dolamalı sık iğne örün.
5.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 2 dolamalı sık iğne + 2 tane ikili trabzan birlikte örün + 2 tane üçlü trabzan birlikte örün +2 tane dörtlü trabzan + 2 tane üçlü trabzan birlikte örün + 2 tane ikili trabzan birlikte örün + 2 dolamalı sık iğne örün.
6.       Sıra: Bir zincir ile yukarı çıkın ve 2 tane dolamalı sık iğne birlikte örün + 5 tane dolamalı sık iğne yapın + 2 dolamalı sık iğne birlikte örün.  Bu işlemi tamamladığımızda patiğin burun kısmını bitirmiş oluyoruz. Ancak kenar oyası yapmak için ilmek kaydırma yöntemi ile tabana doğru inin ve kenar oyasına başlayın.
Kenar Oyası İçin: 3 zincir çek dibine pat + 2 zincir çek patik kenarına bat + : 3 zincir çek dibine pat + 2 zincir çek patik kenarına bat + : 3 zincir çek dibine pat + 2 zincir çek patik kenarına bat +…. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edin ve bitirin.
8 yorum

 1. Harika görünüyor :)) Ben de istedim kendime bakınca! :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim bu yetenekle kendiniz için örebilirsiniz :) Hem de şık bir dikişle kombinlersiniz sevgili Kendin Dik:)

   Sil
 2. Hi there! I really want to make this for my little girl and I can't find any similar patterns in English. Would you be able to provide the pattern in English please?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello. First, thank you for your like. I can translate this pattern for you. It can be ready until weekend. Please check my blog for new post ;)

   Sil
 3. hi��i really love to make one for my niece but can you please provide this pattern on English?��pretty please.��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi. I have already provide this pattern on English. You can find it in my blog

   Sil